VULKAN::..

ALL for me and you

Kalendár

Počasie

Predpoveď počasia :: meteo.sk

ShoutBoard

Aktuality.sk

Klávesové skratky

Ako na Windows 1

Jednoduché rady 1.časť

Klávesové skratky:

Windows + D - pracovná plocha

Windows + M - minimalizovanie okien na lištu

Windows + Shift + M - maximalizovanie okien

Windows + R - Spustenie:

cmd - príkazový riadok

dxdiag - DirectX

msconfig - Pomôcka konfigurácie systému 

  1. Zakázanie autorunu CD 
Kliknite na ikonku Tento počítač, potom na Ovládací panel a Systém, vyberte položku Správca zariadení, rozbaľte vetvu CD ROM, kliknite na názov CD ROM. V záložke Nastavenia zrušte označenie políčka Automatické oznamovanie. Autorun sa dá tiež preskočiť podržaním klávesy SHIFT pri vkladaní CD do CD ROM mechaniky. 

2. Ušetrite vo Windows 2000 50 MB priestoru na disku
V adresári, v ktorom je nainštalovaný Windows, sa nachádza adresár Driver Cachei386 a v ňom je súbor 'driver.cab'. Ak už nebudete inštalovať žiadny hardware, môžete tento súbor pokojne vymazať. Je to kabinet, ktorý sa dá rozbaliť napr. pomocou WinRar. Ak budete chcieť tento súbor obnoviť, je na  inštalačnom CD Windows 2000 

3. Sledovanie Pripojenia
Vo Windows existuje nenápadný program Sledovanie systému. Tento program umožňuje pomocou prehľadných grafov sledovať mnoho položiek systému. Obsahuje jednotlivé moduly, ktoré sa dajú ľubovolne odoberať alebo pridávať. Ak máte modem, môžete sledovať aj samotné pripojenie na internet. Na tieto účely slúžia aj externé programy, ale prečo používať niečo iné, keď máte dobrý program priamo vo windows. Program sledovanie systému nájdete v štart-programy-príslušenstvo-systémové nástroje-sledovanie systému. Jednotliné moduly pridávate cez voľbu pridať položku z roletového menu úpravy. V zozname položiek vyberte počas aktívneho pripojenia položku podľa vášho modemu (dial-up adaptér). a môžete monitorovať. V možnostiach sa dá nastaviť obnovovacia frekvencia grafu.

4. Zálohovanie adresára kontaktov v MS  Outlook Expres 
Otvorte priezkumníka (Štart-Programy-Priezkumník) prejdite do zložky C:WindowsApplication Data MicrosoftAddress Book pokiaľ túto zložku nenájdete, nájdite cez menu Štart-Hľadať-Súbory alebo priečinky všetky súbory s príponou wab (obvykle bývajú dva), stačí ak tieto súbory skopírujete na disketu(nemajú viac ako niekoľko desiatok kB) a máte po starostiach. Pokiaľ sa rozhodnete pre obnovu adresára kontaktov zo zálohy, stačí ak skopírujete tieto súbory späť do pôvodného adresára.                     

5. Reštartovanie Windows pomocou ikony 
Pomocou odkazu môžete rýchlo reštartovať Windows. Na pracovnej ploche vytvorte odkaz a ako cieľ zvoľte c:windows undll.exe. Za túto cestu vložte medzeru a text user.exe,ExitWindowsExec. Kompletný výraz by mal vyzerať takto: c:windows undll.exe user.exe,ExitWindowsExec. Tento výraz reštartuje Windows, ale nie cez BIOS. Reštartuje sa iba samotný OS, čo docielite aj podržaním klávesy SHIFT pri klasickom reštarte. Tento spôsob je omnoho rýchlejší. Druhou častou tipu je vytvorenie vypínacej ikony.             

6. Rýchlejšie vyhľadávanie 
Pokiaľ máte na disku väčšie množstvo súborov a veľa času trávite ich   hľadaním, určite oceníte rýchlejší prístup k nim. Od tejto chvíle už nemusíte „odskakovať“ do ponuky Štart - Hľadať. Stačí v Prieskumníkovi stlačiť na príslušnom adresári (napr. Moje dokumenty, disku) pravé tlačidlo myši a kliknúť na položku Hľadať. Dôjde k zobrazeniu nám už dobre známeho dialógu, pričom následné prehľadávanie bude realizované len v rámci príslušného adresára (resp. jeho podadresára).

7. Najbežnejšie klávesové skratky 
Možnosť používať klávesové skratky je známa už z obdobia keď sa používal Windows 3.x, tieto skratky prebrali i dnešné Windows 9.x z ktorých uvedieme tie najpoužívanejšie: 
F1 – nápoveda (aj v programoch Word, Excel)
F3 – hľadanie súborov a priečinkov 
CTRL+ESC – otvorí sa menu Štart
CTRL+C – kopírovanie textu označeného v bloku
CTRL+X – vystrihnutie textu označeného v bloku
CTRL+ V – vloženie textu kopírovaného z bloku
CTRL+Z – vrátenie sa o krok späť (pri pomýlení)
CTRL+B – písmo v aplikácii zmeníme na tučné
CTRL+U – písmo v aplikácii zmeníme na podčiarknuté
ALT+TAB – prepínanie medzi otvorenými oknami
ALT+F4 – ukončenie programu
SHIFT+DELETE – vymazanie objektu bez umiestnenia do koša

8. Defragmentácia dvoch diskov 
Program defrag.exe, ktorý má na starosti defragmentáciu pevného disku (defragmentácia  efektívnejšie usporiada priestor na disku a zvýši je ho výkon), sa dá spustiť len raz. Na to aby ste mohli defragmentovať dva disky musíte vytvoriť kópiu súboru defrag.exe, ktorú pomenujete napr. defragdva.exe. Ak máte spustený originálny defrag.exe, potom stačí spustiť túto novovytvorenú kópiu. Výhodou takéhoto spôsobu defragmentácie je to, že sa obidve defragmentácie vykonávajú paralelne, a teda sa môžu dokončiť rýchlejšie, ako keby ste ich pustili po sebe (to vďaka multitaskingu)

9. Vypnutie príkazu „Hľadať“ 
 Niečo aj pre pokročilejších užívateľov: Prostredie Windows poskytuje možnosť hľadania počítačov, zložiek a súborov. Táto funkcia je sprístupnená príkazom „Hľadať“ v ponuke Štart. Príznak vypínajúci príkaz „Hľadať“ je uložený ako hodnota v registroch NoFind vo vetve: HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurentVersionPoliciesExplorer. Pokiaľ má príznak  hodnotu 0x00000001, príkaz „Hľadať“ je vypnutý, pokiaľ má hodnotu 0x00000000, alebo tam chýba, príkaz bude sprístupnený.

10. Väčšia kapacita 1,44 MB diskiet 
Na to aby ste dosiahli väčšej kapacity bežných 1,44MB FDD diskiet potrebujete program FD formát, ktorý funguje aj v DOSovskom prostredí . V príkazovom riadku napíšte : FDFORMAT A:/T:80 /N:21 /C:4 /D:14 /M:240. Disketa sa naformátuje na  kapacitu 1.7 MB. Takto naformátovaná disketa je naďalej čitateľná v každej 1,44MB FDD mechanike.

11. Spúšťacia disketa pre WINDOWS 
V normálnom prípade vytvoríme spúšťaciu disketu veľmi jednoducho prostredníctvom Ovládacích panelov kde v položke Pridať alebo odobrať programy stlačíme Spúšťacia disketa a je to. Čo však robiť, keď už systém neštartuje do grafického prostredia? Tu pomôže súborBootdisk.bat, ktorý nájdeme  v adresári  WindowsCommand. Pokiaľ ho spustíme z príkazového riadku vytvorí spúštaciu disketu. Súbory pre túto disketu sú v zložke WindowsCommandEbd. EBD je skratka pre Emergency Boot Disk (núdzová spúšťacia disketa).

12. Vypnutie DDC = rýchlejší štart Windows 
Pri štarte sa Windows snažia pomocou DDC (Display Data Channel) zistiť, aký monitor je pripojený k počítaču. Veľa (havne starších) monitorov DDC nepodporuje, no aj tak sa Windows snažia o komunikáciu s monitorom. Táto procedúra môže zabrať okolo 10 sekúnd. Ak chcete túto „pauzu“ odstrániť, spustite si regedit.exe a v kľúči : HKEY_LOCAL_MACHINE System CurrentControlSetServicesClassDisplay 0000DEFAULT zmeňte hodnotu položky DDC z 1 na 0. Pri nasledovnom spustení sa už Windows nebudú pokúšať o komunikáciu pomocou DDC a štart prebehne rýchlejšie.

13. Formátujte rýchlejšie 
Príkaz FORMAT slúži na formátovanie diskiet ako aj  HDD. Preto sa tento program pred spustením samotného formátovania pýta, či je založená disketa, či chcete skutočne zmazať jej obsah, aké označenie má mať datový nosič a na akú kapacitu sa má naformátovať. Pokiaľ tento spôsob považujete za príliš zdĺhavý, môžete zvoliť aj rýchlejší spôsob. Celý dialog se potlačí zadaním FORMAT a: /autotest”. Ale pozor, formát s týmto parametrom začne pracovať hneď a vôbec na nič sa nespýta! To môže mať za následok, stratu dát, pokiaľ zadáte zlé označenie HDD!

14. Zachytenie obrazovky vo Windows 98 
Obrázok na monitore skopírujete do schránky  stlačením klávesy Print Screen. Takto uložený obrázok môžete vložiť do dokumentov, alebo do obrázkových editorov, kde ho môžte ďalej upravovať. Klávesa Print Screen sa dá použiť nasledovnými spôsobmi: 
- pokiaľ stlačíme samotné tlačítko Print Screen, skopírujeme celú obrazovku
- pokiaľ stlačíme ALT+Print Screen, skopírujeme len aktívne okno
Pri vkladaní obrázku do dokumentu zadajte príkaz vložiť zo schránky (klávesová skratka CTRL+V)

15. Naštartujte to z príkazového riadku 
Windows 9x prichádzajú štandardne s jedným malým nástrojom s názvom START.EXE. Ak občas (alebo často) používate príkazový riadok, resp. MS DOS Prompt (ale len pod Windows), môžete START.EXE použiť na spúšťanie programov určených pre Windows. Ukážme si malý príklad: Ste v príkazovom riadku a chcete otvoriť súbor NIECO.TXT. Zadajte START NIECO.TXT. Po potvrdení tohoto príkazu sa vám otvorí Notepad (poznámkový blok) so súborom NIECO.TXT, príp. iná aplikácia, asociovaná s príponou TXT. Po zadaní START /? získate popis niektorých ďalších volieb tohoto zaujímavého príkazu.

16. Tip pre monitor 
Bliká Vám monitor a neviete čo s tým? Je to spôsobené nízkou vertikálnou frekvenciou monitora. V Ovládacích paneloch kliknite na ikonku Obrazovka, Nastavenia, Spresniť, Adaptér, tu sa nachádza okno s možnosťou nastavenia Interval obnovenia, doporučené nastavenie je 75 Hz a vyžšie. Čím je frekvencia vyžšia, tým je kvalita a stabilita obrazu lepšia, treba si však overiť akú frekvenciu je Váš monitor schopný dosiahnuť. Pri nastavení vyžšej frekvencie, ako udáva výrobca by mohlo dôjsť ku poškodeniu monitora!

17. Ochrana pred vírusmy napádajúcimi tabuľku FAT 
Najlepšou ochranou proti vírusmi napádajúcimi tabuľku FAT je zablokovanie zápisu do nej. To zablokujete tak, že vyvoláte BIOS (pri štarte držaním klávesy [DEL]) a v [BIOS FEATURE SETUP] nastavíte [Virus varing detection] na [ENABLE]. Teraz už len uložte zmeny a reštartujte počítač. POZOR! Pri inštalácii operačného systému musíte vrátiť zpäť na [DISABLE]

18. Nastavenie pozadia ľubovolného okna 
Otvorte okno do ktorého chcete vložiť obrázok na pozadí, kliknite v menu na "Zobraziť" a potom na "Prispôsobiť tento priečinok". Vyberte voľbu "Zvoliť obrázok pozadia" a kliknite na tlačítko "Ďalej". Tu si môžete nastaviť príslušný obrázok, farbu textu ikony a jej pozadia. Keď budete s voľbou spokojní, kliknite na tlačítko "Ďalej" a potom na tlačítko "Dokončiť". Ak budete chcieť celé toto nastavenie v budúcnosti zrušiť, zvoľte volbu "Odstrániť prispôsobenie "

19. Ikona na reštartovanie WINDOWS 
Ak potrebujete rýchle ukončiť   Windows, určite Vám príde vhod nasledovná rada. Pre tento účel si vytvorte ikonu na pracovnej ploche, postup je nesledovný:
1.Kliknite pravým tlačítkom na voľné miesto pracovnej plochy, z menu vyberte Nový, Odkaz
2.Do príkazového riadku zadajte rundll32eser,ExitWindows
3.Výslednú ikonu potom preme- nujte napríklad na ShutDown

Po kliknutí na túto ikonu sa Windows vypne.

20. Rýchlejší štart WINDOWS 
Pokiaľ sa Vám zdá, že vám Windows nabiehajú príliš pomaly, môžete odstrániť niektoré programy Po Spustení, ktoré nevyužívate. Urobíte to tak, že kliknete v  Štart na Spustiť a napíšete „msconfig“. Potom kliknete na záložku Po Spustení a vypnete niektoré programy, ktoré nechcete, aby se spúštali pri štarte Windows.

21. Rýchlejší prenos v Internete
Windows nastavujú svoje parametre tak, ako to najviac vyhovuje lokálnej sieti, no na Internete je to trochu inak. Rozhodujúcim parametrom je maximálna veľkosť dátového paketu, v lokálnej sieti je táto hodnota 1500 bytov, ale na Internete je hodnota 576 bytov. Vzhľadom k tomu sa stáva, že dátové pakety sa musia posielať opakovane, alebo musia byť delené, aby sa vyrovnali rozdiely vo veľkostiach. Hodnotu maximálnej veľkosti dátového paketu nastavíte nasledovne: Kliknite na tlačítko Štart, vyberte možnosť Nastavenia  a Ovládací panel, kliknitena  Sieť, na karte  Konfigurácia  vyberte Telefónny adaptér a  kliknite  na Vlastnosti, na karte Spresnenie vyberte Velkosť paketu IP a zvolte Malá, potvrďte tlačítkom OK.

22. Ako neodkladať zašifrované www stránky 
Pokiaľ navštevujete zakódované webové stránky (napr. pri nákupoch), zadávate tam citlivé informácie ako číslo kreditnej karty, určite nechcete aby boli tieto data prístupné iným osobám. Pravým tlačítkom kliknite na ikonu Internet Exploreru na pracovnej ploche a zvoľte položku Vlastnosti, v zobrazenom dialógovom okne zvoľte kartu Spresnenie a pod zabezpečovacím symbolom aktivujte položku Neukladať zašifrované stránky na disk.

23. Viac miesta v MS OFFICE 
Potrebujete porovnať, alebo presúvať data v súčastne otvorených súboroch v MS Excel, alebo MS Word? Stačí ak spustíte MS Excel (MS Word) a súčasne otvoríte viac ako jeden súbor, vojdite do menu Okno a zvoľte Usporiadať, tu máte na výber niekoľko možností ako usporiadať otvorené súbory na jednej pracovnej ploche (vodorovne, zvisle, vedľa seba, na seba), vyberte tú voľbu ktorá Vám najviac vyhovuje a môžete začať pracovať.

24. Príkazový riadok MS-DOS a Schránka 
Pokiaľ chcete prostredníctvom Schránky prenášať text medzi aplikáciami Windows a príkazovým riadkom MS DOS, je nutné, aby bol spustený príkazový riadok v okne a aby bol viditeľný panel nástrojov. V prípade, že panel nástrojov sa nezobrazuje, kliknite na ikonu okna v ľavom hornom rohu a po otvorení systémového menu vyberte príkaz Panel nástrojov. Na paneli nástrojov sa objavia tri tlačidlá na prácu zo Schránkou: označiť (vykonáva  sa aj ťahaním kurzora myši pri stlačenom ľavom tlačidle myši), vložiť, prilepiť. Bežné používané kombinácie kláves (Ctrl+C, Ctrl+V) pri práci so Schránkou nefungujú.

25. Zrýchlite si disky
Tento tip sa bude týkať iba užívateľov s viac ako 32 MB RAM. Pokiaľ máte viac RAM, je výhodnejšie túto RAM použiť na kešovanie  pevného disku a CD-ROM jednotky, podobne ako to robia sieťové servery. Je nutné podotknúť, že u počítačov s menšou pamäťou RAM môže tento tip mať opačný, spomaľovací efekt. Preto je nutné ho najprv vyskúšať, a prípadne sa vrátiť k starému nastaveniu. Choďte do dialógu Systém, a zvoľte záložku Výkon, stlačte Systém súborov a v záložke Pevný disk zvoľte ako Typické využitie Vášho počítača Sieťový server. Potom choďte na záložku Jednotka CD-ROM a zvoľte optimalizáciu podľa rýchlosti Vašej jednotky, potvrďte a reštartujte.

26. Zrýchlite odkladací súbor 
Odkladací súbor je miesto na Vašom hard disku, ktorý používajú Windows k ukladaniu pasívnych aplikácií, aby zbytočne nezaberali miesto v rýchlej pamäti RAM. Ku použitiu odkladacieho súboru dôjde tiež v prípade, keď samotná pamäť RAM nestačí, potom záleží na rýchlosti "swapovania" (odkladania dát na hard disk) rýchlosť celého systému. Windows ovládajú implicitne odkladací súbor automaticky bez nastavovania, nie vždy je ale toto nastavenie nejlepšie. Choďte do Ovládacích panelov, zvoľte ikonu Systém, prejdite na záložku Výkon, choďte na Virtuálnu pamäť. Zvoľte Virtuálnu pamäť nastaví sám užívateľ. Tu v prvej kolónke zvoľte Váš najrýchlejší disk, v ideálnom prípade by to mal byť samostatný veľmi rýchly x-GB hard disk. Zvoľte najmenšiu a najväčšiu velkosť ako dvaapolnásobok Vašej operačnej pamäti (pokiaľ máte 16 MB, nastavte obe hodnoty na 40 MB). Potvrďte a reštartujte.

27. Minimalizovanie okien prostredníctvom kláves 
Pre minimalizovanie okien v operačnom systéme MS Windows existuje niekoľko variant. Štandardný spôsob spočíva v kliknutí pravým tlačidlom myši na hlavný panel vo voľbe príkazu Minimalizovať všetky okná. Taktiež môžete použiť nedokumentovanú kombináciu kláves: stlačte najskôr Ctrl + Esc a potom ihneď Alt + M. Výsledkom budú minimalizované všetky okná aplikácií a viditeľná pracovná plocha.

28. Uvoľnite miesto pre plochu /95-98-NT/ 
Niektoré aplikácie neumožňujú minimalizovanie alebo presúvanie okien po pracovnej ploche. Pokiaľ potrebujete mať v takomto prípade prístup k ikonám na pracovnej ploche, kliknite na voľné miesto na hlavnom panele pravým tlačítkom a zvoľte príkaz Minimalizovať Všetky Okná. Týmto spôsobom získate jednoducho prístup k celej pracovnej ploche. Pokiaľ teraz kliknete na hlavný panel pravým tlačítkom, po zvolení Späť Minimalizovať Všetko sa vrátia okná do pôvodného stavu.

29. Ikona „hľadať“ na ploche 
Umiestnenie ikony „hľadať“ na pracovnú plochu v systéme Windows premiestnením myškou z menu ŠTART nie je možné. Ako to vykonať, keď súbory vyhľadávate veľmi často a odkaz na ploche by sa Vám hodil? Najskôr je nutné vytvoriť v adresári Windows (C:WINDOWS) súbor najst.fnd. (Dôležitá je koncovka FND, názov súboru može byť ľubovoťný) Súbor ponechajte úplne prázdny. Vytvorte zástupcu súboru na plochu. Nakoniec po kliknutí myškou na uvedeného zástupcu súboru sa otvorí dialóg – vyhľadávanie.

30. BIOS chránený heslom /95-98-NT/ 
Najlepšou ochranou ktorá zabezpečí, že počítač bez hesla nejde vôbec naštartovať, umožňuje program, ktorý sa nachádza na každom počítači. Softwarovo je síce nepriepustný, ale je možné ho obísť hardwarovými úpravami. To je však zložité a je potrebné rozobrať celý počítač!
Postup pri zaheslovaní BIOSU:
a) BIOS aktivujete tak, že držíte pri štarte počítača stlačenú klávesu [Del.].
b) Zvolíte nápis [User Password] a zvolíte Vaše heslo. 
c) Nastavíte v sekcii [BIOS FEATURE SETUP] voľbu [Security Option] na hodnotu „SYSTEM“.
d) Uložte zmeny v nastaveniach a reštartujte počítač. Systém teraz naštartuje až po zadaní správneho hesla!

31. Šetrič obrazovky na heslo 
Chcete aby po vzdialení sa od Vášho počítača mal ktokoľvek prístup ku Vášmu počítaču? Ak nie, možete si vytvoriť zástupcu šetriča obrazovky na pracovnej ploche a nastaviť si Vaše heslo: Na voľnej pracovnej ploche kliknite pravým tlačítkom myšky a zvoľte Nový Objekt, kliknite na Zástupcu, v príkazovom riadku zvoľte cestu k Vášmu šetriču obrazovky (najčastejšie c:windowssystem), pravým tlačítkom myšky kliknite na zástupcu a zvoľte vlastnosti, kiknite na záložku zástupca a nastavte si klávesovú skratku. Teraz si nastavte šetrič chránený heslom: Pravým tlačítkom myšky kliknite na voľnú pracovnú plochu a zvoľte Vlastnosti, kliknite na záložku Šetrič obrazovky a zvoľte ten pre ktorý ste si zvolili zástupcu, zaškrtnite Chránený heslom a kliknite na Zmeniť, zadajte Vaše heslo, dajte Použiť a je to.

32. Zmena registrovaného používateľa a organizácie 
V prípade, že kúpite počítač z druhej ruky, ak budete niečo inštalovať, Vaše meno a názov organizácie sa Vám v úvodnom formulári nezobrazí. Registrovaného používateľa je možné zmeniť v registroch: Štart – Spustiť – regedit, tam v kľúči HKEY_LOCAL_MACHINE Software Microsoft Windows CurrentVersion zmeniť hodnotu RegisteredOwner – meno používateľa a RegisteredOrganization – názov organizácie. Zmeny sa prejavia až po reštarte počítača.

33. Ako zistiť IP adresu modemu? 
Každý počítač napojený na internet má nezameniteľnú 32 bitovú adresu IP v tvare XXX.XXX.XXX.XXX. Pokiaľ chcete zistiť adresu vo windows-e, spustite program ipconfig Je to textová utilita schopná pracovať aj v režime MS-DOS. Lepšia je jej grafická verzia winipcfg. IP sa dá zisťovať iba v priebehu aktívneho pripojenia.

34. Deaktivácia zasielania informácií Microsoftu 
Uvedený typ sa hodí najmä tým užívateľom Windows XP, ktorých otravuje neustále potvrdzovanie zasielania informácií Microsoftu, v prípade, že sa nekorektne ukončí niektorá aplikácia vo Windowse. Windows má snahu poslať chybové hlásenie priamo na softwarovú podporu - Microsoft. Určitým spôsobom je to zásah do súkromia (neviete, aká informácia je zaslaná spoločnosti Microsoft). Pokiaľ funkciu chcete deaktivovať, prejdite do zložky Ovládacie panely (Control panels) a aktivujte menu Systém. V prostredí dialógu sa potom prepnite na záložku Advanced. Tu kliknite na tlačídlo Error Reporting a potvrďte položku Disable error Reporting. Zmeny potvrďte tlačítkom OK.

35. Zmena úvodného loga Windows 
Omrzelo Vás už úvodné logo pri spúšťaní Windows a chcete si dať svoje vlastné? Vytvorte si obrázok s rozmermi 320x400 a v 256 farbách, premenujte ho na logo.sys.  Takto uložený súbor skopírujte do hlavného adresára bootovacieho disku, najčasejšie c:. Pokiaľ ho chcete úplne odstrániť, treba editovať súbor c:msdos.sys a hodnotu Logo=1 zmeniť na Logo=0.

36. Kopírovanie audio priamo z CD 
Na priame kopírovanie audio CD do počítača slúži súbor Cdfs.vxd,ktorý si stiahnete z Internetovej adresyhttp://vito15.webpark.sk/cdfs.vxd.Tento súbor treba skopírovať do adresára WINDOWSSYSTEMIOSUBSYS. Potom stačí už len načítať CD, načítajú sa dva adresáre MONO a STEREO, teraz treba vybrať v podadresároch potrebnú kvalitu a môžeme kopírovať celé piesne. Takto stiahnuté piesne zaberajú veľa miasta na disku lebo sú nekompilované.Takáto možnosť je dobrá najmä vtedy, keď potrebujete rýchlo stiahnuť piesne do PC, potom už máte dosť času na kompiláciu.

37. Zrušenie položky „Odhlásiť používateľa“ 
Na samostatnom počítači, kde pracuje len jeden používateľ, je voľba „Odhlásiť používateľa“ vo Windows v ponuke Štart zbytočná. Zmenou v registroch je možné ju odstrániť. Spustite editor Regedit a vyhľadajte pod HKEY_CURRENT_USER položku: SoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer. Prostredníctvom kontextového menu zaveďte novú binárnu hodnotu s názvom NoLogOff s hodnotou „01 00 00 00“. Po novom štarte Windows už položka „Odhlásiť používateľa“ v menu Štart nebude.

38. Otvorenie programu vo … 
Pokiaľ Windows narazí na typ súboru ktorý nepozná a nevie ktorým programom ho má otvoriť, ponúkne Vám možnosť Otvoriť čím. Pokiaľ ale často inštalujete nový software, môže sa stať, že niektorý program sa bez Vášho vedomia zaregistruje k určitému typu súboru, no Vám to nemusí vyhovovať. Pokiaľ totiž Windows vedia ktorým programom súbor otvárať, nie je možnosť Otvoriť čím normálne prístupná. Riešenie je veľmi jednoduché, vyberte súbor, podržte klávesu Shift a kliknite na súbor pravým tlačítkom. Rozvinie sa rovnaká možnosť spustenia, ako keby ste nedržali Shift, s tým rozdielom že pribudla možnosť Otvoriť čím.

39. Nastavenie adresára Windows TEMPORARY 
Príklad využitia môže byť nasledujúci: Mali ste malý disk a prikúpili ste si väčší. Všetky nové dáta nahrávate na nový väčší a rýchlejší disk, ale na starom disku je stále menej a menej miesta. Je to tým, že Windows si svoje pracovné (dočasné) súbory ukladá do adresára C:WINDOWSTEMP. Často je ale výhodnejšie nechať Windows, aby ukladal dočasné dáta na disk rýchlejší. Zväčší sa tak rýchlosť celého systému. Ako na to? V AUTOEXEC.BAT je potrebné dopísať hodnotu SET TEMP=D:TEMP. Parameter D: je možné zmeniť podľa rýchlosti a veľkosti zariadenia.

40. Kiosk mode pre Internet Explorer 
Kiosk mode je názov pre takzvané fullscreen (alebo celoobrazovkové) zobrazenie Internet Exploreru. Ale pozor, nejedná se o mód, ktorý vyvoláte bežne klávesou F11. Ten totiž obsahuje navrchu lištu, z ktorej sa dá aspoň trochu ovládať. Kiosk mode je úplný fullscreen, bez akýchkoľvek líšt alebo ikon. Vidieť je iba zobrazená www stránka. Ako na to? Internet Explorer spustíte v tomto móde, ak zadáte pri spúšťacom súbore iexplore.exe parameter -k. Zvoľte Štart-Spustiť a napíšte príkaz iexplore.exe -k. Po potvrdení nabehne prehliadač s prednastavenou stránkou v úplnom celoobrazovkovom režime.

41. Vloženie obrázka na pozadie e-mailu 
Ak používate poštového klienta MS Outlook Express, nie je nič jednoduchšie. Najskôr treba nastaviť formát odosielaných správ na HTML:
1.V menu nástroje zvoľte možnosti 
2.Vyberte kartu Odosielanie 
3.Nastavte Formát odosielania pošty na HTML 
4.Potvrďte stlačením tlačítka OK
Teraz môžete vkladať do pozadia farbu, alebo obrázok:
1.Kliknite na ikonu Napísať správu a vyplnte patričné údaje. 
2.V menu Formát vyberte položku pozadie a zvoľte, či chcete použiť farebné pozadie alebo obrázok.

42. Záloha nastavenia pripojenia na internet 
Jedná sa o zálohu nastavenia poskytovateľa internetu ISP. Záloha je vlastne uloženie časti registra do súboru. Spustite Regedit, informácie o ISP sú v podkľúči HKEY_CURRRENT_USER/RemoteAccess. Označte podkľúč RemoteAccess, choďte do roletového menu Regedit-u a zvoľte Exportovať súbor register. V nasledujúcom dialógu vyberte názov a umiestnenie záložného súboru, ktorý dostane príponu .reg . Pre obnovenie nastavenia iba kliknite na tento súbor a systém windows automaticky rozpozná, kam tento súbor zaradiť.

43. Zmazanie naposledy otvorených domunentov pri ukončení Windows 
Nie ste jediní, kto pracuje na Vašom počítači a potrebujete aby nikto nevidel s ktorými dokumentami ste naposledy pracovali? Aby ste nemuseli zakaždým zmazať dokumenty v ponuke Štart – nastavenia – Hlavný panel – programy v ponuke Štart, tak spustite editor registra regedit a v kľúči 
HKEY_CURRENT_USER Software Microsoft Windows CurrentVersion Policies Explorer zmente hodnotu ClearRecentDocsOnExit z 00 00 00 00 na 01 00 00 00.

44. Hardware Housecleaning 
Ak si v počítačovej zostave vymeníte hardware, napr. grafickú kartu, aj po nainštalovaní nových ovládačov odkazy v systémovom registri a INF súbory starých ovládačov zostanú na Vašom disku a môžu Vám znepríjemniť život. Ako sa ich ale zbaviť? V správcovi zariadení vidíte vždy len zariadenia, ktoré bezprostredne používate. Správca zariadení ale v skutočnosti uchováva aj informácie o zariadnení, ktoré už dávno nemáte. Aby ste v Správcovi zariadení videli všetok (teda aj nepoužívaný) hardware, musíte najprv reštartovať Windows v Núdzovom režime a to tak, že po zobrazení nápisu "Štartuje sa systém Windows" stlačíte klávesu F8. V menu potom zvolíte príslušnú voľbu (núdzový režim) a potvrdíte. Zo zoznamu Správca zariadení potom zmažete ten hardware, ktorý už nepoužíváte. Pokiaľ by ste omylom zmazali aj súčasne používané zariadenie, Windows by si ho mali detekovať pri dalšom reštarte.

45. Zmena veľkosti ikoniek na ploche 
Sú vaše ikonky veľmi malé, alebo veľmi veľké? Toto nastavenia vám umožní nastaviť si veľkosť ikoniek podľa vašich predstáv. Spustite Editor registrov a nájdite vetvu [HKEY_CURRENT_USER Control Panel Desktop WindowMetrics ]. Tam nájdete položku Shell Icon Size. Ak sa tam nenachádza, tak ju vytvorte. Štandardná hodnota pre veľkosť ikoniek v pixeloch je 32. Túto hodnotu môžete zmeniť na takú, aká vám vyhovuje.

46. Oprava neúplného odinštalovania 
Z času na čas sa stane, že po odinštalovaní programu Vám po ňom ostane záznam v registroch a systém sa tvári, ako keby bol program ešte stále nainštalovaný. Ak sa pozrieme na zoznam nainštalovaných programov (Ovládacie panely/Pridať alebo odstrániť programy) a náš program tam je uvedený, malo by pomôcť toto:
1. Spustíme Regedit (regedit.exe) 
2. Postupne sa v strome nastavíme na HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/ Microsoft/Windows/CurrentVersion/ Uninstall. Týmto krokom dostaneme zoznam všetkých nainštalovaných programov, pričom niektoré z nich ani nemusia byť uvedené v zozname Pridať alebo odstrániť programy 
3. Označíme inkriminovaný program a zmažeme ho (Edit/Delete). 
Tento postup vyskúšame len vtedy, ak klasická cesta odinštalovania nepomohla.

47. Vytvorenie spúšťacej diskety pre Windows XP 
Možno ste si všimli, že v ovládacích paneloch (pridať alebo odobrať programy - spúšťacia disketa) už nejde vo Windows XP vytvoriť spúšťaciu disketu ako to bolo vo Windows 9x. Pokiaľ ju potrebujete, tak cez položku Tento počítač kliknite pravým tlačidlom na Disketu 3,5 “ a vyberte položku naformátovať. Tu zaškrtnite voľbu Vytvoriť spúšťaciu disketu MS-DOS a potvrdíte OK. Týmto postupom sa Vám vytvorí spúšťacia disketa WINDOWS ME.

48. Dávkové súbory so súborom rundll32.exe 
Ak chcete zmenšiť počet stláčaní tlačidla myšky a tým zrýchliť prácu, vytvorte si dávkové súbory s príponou .bat s nasledovným obsahom:
Formátovanie diskiet :

rundll32.exe shell32,SHFormatDrive
Kopírovanie diskiet :
rundll32.exe diskcopy,DiskCopyRunDll
Pripojenie sieťovej jednotky :
rundll32.exe user.exe,wnetconnectdialog
Odpojenie sieťovej jednotky : 
rundll32.exe user.exe,wnetdisconnectdialog
Nastavenie pracovnej plochy :
rundll32.exe desk.cpl,InstallScreenSaver

49. Ako vložiť podpis do e-mailu? 
Niektoré činnosti sa pri písaní správ stále opakujú, ako napríklad záverečné frázy, podpisy, uvedenie kontaktu a pod. Tieto činnosti sa dajú automatizovať nasledovným spôsobom: na panele Nástrojov mailovej správy vyberieme voľbu Možnosti – Podpis, zvolíme možnosť Nový, uvedieme názov nášho podpisu, do okna s názvom Upraviť podpis vložíme požadovaný text. Pri otvorení novej správy, alebo odpovedi, sa zobrazí text podpisu v tele správy. Týmto spôsobom si môžeme vytvoriť viacero podpisov.

50. Zrýchlite si Windows XP nastavením Diskcache 
Nastavenie diskcache vo Windows XP je veľmi konzervatívne a limituje celkový výkon systému. Preto mu trochu pomôžeme nastavením registrov. Otvoríme kľúč HKLMSYSTEMCurrentControlSetControlSession ManagerMemory Management a v ňom nájdeme hodnotu IoPageLockLimit podľa veľkosti RAM nastavíme nasledujúce hodnoty v hex: pre 64MB RAM nastavte 1000, 128MB:4000, 256MB:10000, 512MB a viac:40000. Po nastavení hodnôt reštartujeme počítač.

51. Vizuálne upozornenie namiesto systémového zvuku 
Pokiaľ ste nepočujúci, nemáte zvukovú kartu, reproduktory, alebo pracujete v hlučnom prostredí, môže sa Vám tento typ hodiť. Kliknite na ponuku Štart / Ovládací Panel / Zjednodušeni ovládania, prejdite na položku Zvuk, zaškrtnite možnosť Používať zobrazenie zvuku, vyberte vyzuálne upozornenie (zablikanie lišty aktívneho okna, aktívneho okna celého), alebo zablikanie plochy, kliknite na možnosť použiť.

52. Ako zakázať automatické spúšťanie niektorých programov pri štarte systému 
Pokiaľ chcete zistiť, ktoré programy sa spúšťajú automaticky pri štarte operačného systému, prípadne chcete ich spúšťanie zakázať, postupujte nasledovne:
1. Otvorte ponuku Štart/ Spustiť... a zadajte príkaz msconfig
2. Prejdite na kartu Po spustení
3. Zrušte zaškrtnutie tých programov, ktoré nechcete, aby sa spúšťali spolu so systémom
4. Potvrďte tlačítkom OK a reštartujte Windows

53. Vypínanie počítača 
Máte problémy s vypínaním počítača? Ak áno, tento tip je práve pre Vás. Ak sa Vám pri vypínaní počítača cez ponuku Štart/Vypnúť stáva, že počítač „zamrzne“ a nevypne sa, mal by Vám tento tip pomôcť. Do okna Štart/Spustiť napíšte msconfig a potvrďte OK. Spustí sa nové dialógové okno, stlačte voľbu Spresniť a zaškrtnite políčko Zakázať rýchle spustenie, reštartujte počítač a vyskúšajte ho vypnúť.

54. Ako zakázať zobrazenie okna „Vlastnosti systému“ 
Pokiaľ nechcete, aby mohli iný používatelia Vášho počítača vo MS Windows XP zobraziť okno - Vlastnosti systému a vstupovať do konfigurácie zariadení počítača, postupujte nasledovne:
1. Spustite editor registrov - v príkazovom riadku príkazom - regedit.
2. Nájdite kľúč : HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer.
3.Vytvorte novú hodnotu DWORD s názvom NoProperiesMyComputer a priraďte jej hodnotu 1
4. Ukončite editor registrov.Zmeny sa prejavia po reštarte Windows XP.

55. Ako stíšiť hlasný modem 
Ak nechcete aby Vaše pripájanie do internetu počulo celé okolie, postupujte nasledovne:
1. V ovládacích paneloch kliknete na ikonu modem.
2. Vyberte modem, ktorý chcete nastaviť a kliknite na Vlastnosti.
3. V ďalšom dialógu vyberte kartu - pripojenie a tlačítko upresniť. 
4. Do poľa zvláštne nastavenie napíšte ATM1, ak chcete, aby bolo modem počuť slabo a ATM0, ak ho nechcete počuť vôbec. Zmeny sa prejavia po reštarte počítača.

56. Rýchle hľadanie v MS Office
Typická inštalácia MS Office obsahuje aplikáciu Rýchle hľadanie (Find Fast). Táto aplikácia sa spúšťa vždy po štarte Windows a zaberá operačnú pamäť a miesto na disku vytváraním indexov všetkých diskov. Ak chcete automatické spúšťanie tejto aplikácie vypnúť, stačí ju vymazať zo Štart/ Programy/Po spustení. Okrem tejto aplikácie sa v adresári Po spustení nachádza aj aplikácia nazvaná Microsoft Office. Tá sa taktiež spúšťa pri každom štarte Windows, načítava knižnice potrebné pre chod aplikácií MS Office, aby zrýchlila ich spúšťanie. Toto zrýchlenie však nie je nijak dramatické, preto môžete aj tento program zo sekcie Po spustení kľudne vymazať. 

57. Stabilnejšie Windows XP
Pokiaľ chcete zvýšiť stabilitu systému, môžete toho dosiahnuť tak, že nastavíte otváranie každej činnosti v samostatnej 
časti pamäti. Toto nastavenie môže čiastočne znížiť výkon počítača, ale vyhnete sa zbytočným nepríjemnostiam, kedy kôli jednej neodpovedajúcej činnosti nie je možné pracovať ani s ďalšími.Otvorte akúkoľvek zložku a prejdite na ponuku Nástroje/Možnosti priečinka, kliknite na kartu Zobrazenie a v zozname Rozšírené nastavenie zaškrtnite políčko voľby Spustiť okná priečinkov v samostatnom procese. Pre uloženie aktuálnych zmien stlačte tlačítko OK

58. Ako vypnúť niektoré vizuálne efekty systému Windows XP 
Windows XP prichádza s veľkým množstvom rôznych efektov, ktoré sú síce pekné na pohľad, ale u slabších počítačov výrazne znižujú výkon. Pokiaľ máte počítač s dostatočne silným procesorom a dostatočným množstvom operačnej pamäte, potom si určite zapnite všetky efekty, v opačnom prípade, keď je výkon Vášho počítača nedostačujúci, môžete vypnutím týchto efektov výkon podstatne zvýšiť:
1. Kliknite pravým tlačítkom na Plochu a z ponuky zvoľte Vlastnosti
2. V nasledujúcom okne vyberte položku Vzhľad
3. Kliknite na Efekty
4. Zrušte zaškrtnutie u tých efektov, ktoré chcete vypnúť
5. Zmeny potvrďte kliknutím na tlačítko OK.

59. Indexovanie obsahu jednotky
Ak často hľadáte „zatúlané“ dokumenty, môže sa Vám k ich rýchlejšiemu vyhľadávaniu hodiť zapnutie funkcie indexovania obsahu disku. Zapnete ju tak, že vo vlastnostiach danej jednotky aktivujete možnosť Indexovať obsah disku a povoliť tak rýchlejšie vyhľadávanie. V prípade, že túto službu nevyužijete, je lepšie indexovanie obsahu disku vypnúť – pri indexovaní jednotky sa totiž vytvárajú súbory, ktoré by v takom prípade iba zaberali miesto na disku.

60. Máte myš s koliečkom? Prechádzajte v IE rýchlejšie medzi navštívenými stránkami
Koliečkom na myši je možné okrem rýchlej zmeny veľkosti textu na stránke, tiež rýchlejšie prechádzanie medzi navštívenými stránkami. Stlačním klávesy Shift a otočením koliečka myši dole, sa presuniete na predchádzajúcu stránku, tým dosiahnete rovnaký výsledok ako pri stlačení tlačítka Dozadu. Pokiaľ sa chcete presunúť o stránku vpred, stlačte klávesu Shift a otočte koliečkom smerom hore.

61. Zmizol Vám hlavný panel a všetky ikony na pracovnej ploche?
Ak
 z dôvodu nejakej chyby zmizne z pracovnej plochy Hlavný panel a všetky ikony, ešte nemusí byť všetko stratené. Tento problém najskôr spôsobilo „spadnutie“ programu explorer.exe, vo väčšine prípadov prípadov stačí počkať niekoľko sekúnd a všetko sa vráti do normálu. Čo však robiť, keď nie?
1. Stlačením klávesovej skratky Ctrl+Shift+Esc vyvolajte Správcu úloh
2. Prejdite do ponuky Súbor/Nová úloha (spustiť...) a do poľa Otvoriť zadajte explorer.exe
3. Po chvíle by sa mal na ploche objaviť Hlavný panel a ikony

62. Čo je to virtuálna pamäť?
Ak nemáte vo vašom počítači nainštalované dostatočné množstvo operačnej pamäte, ktorá je nutná k rýchlejšiemu chodu OS a spúšťaniu programov, využíva systém k „simulácii“ tejto pamäte voľné miesto na pevnom disku. Na disku systém vytvorí súbor, ktorému sa hovorí stránkovací súbor, do ktorého ukladá dáta z fyzickej operačnej pamäte, alebo ich z nej opäť číta. Vďaka stránkovaciemu súboru môžme teda pracovať aj s programamy, ktoré sú veľmi náročné na operačnú pamäť. O správnom nastavení virtuálnej pamäte si povieme v ďalšom článku.
 

63. Pár rád k nastaveniu virtuálnej pamäte
Ak
 Váš systém musí používať virtuálnu pamäť, snažte sa umiestniť stránkovací súbor tak, aby k nemu mal systém čo najlepší a najrýchlejší prístup:
- neumiestňujte tento súbor na rovnaké miesto, kde sú uložené systémové súbory
- umiestnite ho na jednotku z ktorej čítate data len zriedka
- ak máte disk rozdelený na viacero diskových jednotiek, uložte stránkovací súbor len na jednu z nich
- ak máte v počítači nainštalovaných viacero pevných diskov, nastavte ukladanie virtuálnej pamäte na ten, ktorý používate najmenej
- neukladajte virtuálnu pamäť na pevné disky, ktoré sú odolné voči chybám (RAID 5, Zrkadlené disky) pri ukladaní na tieto disky môže dochádzať k spomaleniu zápisu.

64. Ako uvolniť operačnú pamäť zmenou motívu systému u Win XP
Ak ste už niekedy pracovali s niektorou z predchádzajúcich verzií Windows, tak ste si určite všimli, že Windows XP sú hneď po inštalácii „oblečené do modrého kabáta“. Takýto vzhľad samozrejme znižuje výkon počítača (na výkonných počítačoch nepatrne, na slabších znatelne). V prípade, že Váš počítač patrí do druhej skupiny a ste ochotný prejsť na starý dobrý ekonomickejší vzhľad, postupujte nasledovne:
1. Otvorte ponuku Štart a prejdite na položku Ovládací panel
2. Klipnite na ikonu Obrazovka a prejdite na kartu Motív
3. Zo zoznamu vyberte možnosť Klasické nastavenie a kliknite na tlačítko Použiť

65. Chcete mať informáciu o tom, či mail ktorý ste odoslali bol naozaj prečítaný?
Aby ste vedeli či si príjemca Vami odoslanú správu prečítal, môžete v Outlook Express nastaviť požiadavku Vyžiadať potvrdenie o prečítaní. Toto nastavenie získate tak, že v okne správy kliknete na menu Nástroje a vyberiete možnosť Vyžiadať potvrdenie o prečítaní. Po otvorení tejto správy sa príjemcovi zobrazí dialógové okno, v ktorom môže odoslanie správy o prečítaní povoliť, alebo zamietnuť. Tento tip je určený pre MS Otlook Express 6.
 


Žádné komentáře
 
..:: Copyright 2007-2010 (C) VULKAN 2.5 ::..
Optimalizované pre Firefox 3.5
800x600