VULKAN::..

ALL for me and you

Kalendár

Počasie

Predpoveď počasia :: meteo.sk

ShoutBoard

Aktuality.sk

Klávesové skratky

Tipy a triky do Windowsu

Spríjemnite si prácu s vašim operačným systémom a objavte Easter Eggy skryté programátormi systému Windows. Uľahčite si tiež vykonávanie niektorých bežných operácii ako je napríklad odstraňovanie súborov.
Všade po internete sa dajú nájsť rôzne triky do operačného systému Windows. Rozhodol som sa, že vám ich pár predvediem. Veď prečo si neuľahčiť a nespríjemniť prácu s vašim operačným systémom?

1. RÝCHLE UKONČENIE SYSTÉMU WINDOWS
Nemáte čas na vypínanie Windows normálnou cestou "Start - Vypnout - OK" ? Máme tu jeden trik, ako toho dosiahnuť len spustením zástupcu. Ak máte záujem, postupujte podľa nášho postupu.

Na ploche kliknite pravým tlačidlom myši, vyberte položku Nový objekt ďalej Zástupce. V dialógovom okne "Vytvoriť zástupcu" napíšte na príkazový riadok:

C:WINDOWSRUNDLL32.EXE user,ExitWindows

Pokiaľ máte nainštalované Windows v inom adresári musíte ho v ceste uviesť. Ďalej už len pomenujete vytvoreného zástupcu a potvrdíte OK. Pokiaľ spustíte takto vytvoreného zástupcu, Windows sa automaticky ukončí bez jediného dotazu.2. OKAMŽITÉ ODSTRÁNENIE SÚBORU
Ak chcete odstrániť súbor hneď, bez vyhodenia do koša, postupujte nasledovne:
- označte súbor, ktorý chcete zmazať
- stlačte a držte [Shift] a potom [Delete]
- na otázku, či chcete súbor odstrániť, odpovedzte áno.3. VYTVORENIE SPÚŠŤACEJ DISKETY V XP
Pre Windows XP. Windows 2000 to nedokáže, ale XP už áno. Vo Windows XP sa ale jedná o štartovací disk z Windows 98, bude tu potom chýbať podpora NTFS a na systémový disk sa dostanete len v prípade, keď používate súborový systém FAT32. Stačí kliknúť pravým tlačidlom na ikonu diskety, vybrať Formátovať a potom zaškrtnúť Vytvoriť štartovací disk MS-DOS.4. ZVÝŠENIE RÝCHLOSTI XP VYČISTENÍM ADRESÁRA PREFETCH
Pre Windows XP. Windows Xp využívajú pre zvýšenie výkonu techniku nazvanú prefetch, ktorá zrýchľuje prístup k často používaným súborom. Katalóg sa však časom zaplní a spomaľuje tak prístup k súborom. Preto doporučujem adresár /windows/prefetch raz mesačne vymazať.5. TRIK SO ŠPORIČOM
A teraz jedno veľkonočné vajce – Easter Egg. Možno ani netušíte, že vo Windows je jeho autormi ukryté mnoho drobných trikov a jeden z nich je priamo medzi šetričom obrazovky. Postup:
- kliknite pravým tlačítkom myši na plochu a zvoľte vlastnosti
- v dialógovom okne si zobrazte záložku ŠPORIČ OBRAZOVKY a vyberte šporič 3D text
- kliknite na tlačidlo nastavenie a zmeňte zobrazený text na VOLCANO.
- šporič bude teraz postupne zobrazovať mená svetových vulkánov!6. AUTOMATICKÉ ZOBRAZENIE MENU PRI ŠTARTE POČÍTAČA
Pri štarte počítača sa stiskom klávesy F8 zobrazí menu, v ktorom si môžete vybrať možnosti konfigurácie operačného systému. Toto menu je možné nakonfigurovať tak, aby sa automaticky zobrazilo pri každom štarte. Dosiahnete toho úpravou súboru "msdos.sys", ktorý sa nachádza v hlavnom adresári. Do súboru pripíšte nasledovné riadky:

BootMenu = 1
BootMenuDelay = xx (xx je čas v sekundách počas ktorého menu čaká na výber z možností)
BootMenuDefault = y (y je číslo položky automatického výberu)

Pozor! Pri Windows 95 OSR2 musíte ešte pred úpravou msdos.sys skopírovať obsah súboru "io.sys" do súboru "winboot.sys". Túto úpravu vykonajte po normálnom spustení Windows 95 v príkazovom riadku MS-DOS. Inak sa Vám systém pri ďalšom štarte zrúti a pomôže len nová inštalácia Windows 95.7. INFO O POČÍTAČI
Možno neviete, že i Windows obsahuje integrovaný nástroj pre získanie informácii o hardwarovom vybavení stroja, na ktorom beží.

- kliknite na Štart, Spustiť
- do riadku napíšte hwinfo /ui
- a teraz máte prístup ku všetkým informáciám.

Nakoniec rada: pred každou nebezpečnou operáciou by mal byť prvý krok zálohovanie!8. JEDNODUCHÉ POSIELANIE EMAILOV
E-maily môžete posielať, bez toho, aby ste otvorili Outlook. Klepnite pravým tlačidlom na pracovnú plochu a zvoľte Nový > Zástupca. Do riadku napíšte mailto:

Vytvorí sa zástupca. Keď ho spustíte, otvorí sa malé okno Nová správa, kde len vyplníte príjemcu, predmet a klepnete na tlačidlo Odoslať.

Tento trik má ďalšie vylepšenia. Ak posielate správy často jednej osobe napíšete mailto:jozko@mrkvicka.sk. Vytvorí sa zástupca, ktorý tentoraz po otvorení vyplní aj adresu príjemcu. Ak chcete mať vyplnení aj predmet, napíšte mailto:jozko@mrkvicka.sk?subject=Predmet9. AKO MAZAŤ SÚBORY TEMP PO ŠTARTE WINDOWS
Windows obsahuje zložku Temp, do ktorej sa ukladajú dočasné súbory. Tie zaberajú niekedy dosť miesta a sú zbytočné. Keď sa vám ich nechce neustále vymazávať, ako zariadiť, aby sa odstránili hneď po štarte Windows?

Otvorte si súbor Autoexec.bat v koreňovom adresári disku a editujte ho. Na nejaké miesto vložte riadok Erase C:WindowsTemp.10. RÝCHLY REŠTART WINDOWS 95
Pre rýchly reštart Windows stačí pri potvrdzovaní reštartu z menu StartVypnout držať stlačenú klávesu Shift. Nedôjde totiž k rebootovaniu celého počítača, ale len k novému zavedeniu Windows.

From developer.sk
Žádné komentáře
 
..:: Copyright 2007-2010 (C) VULKAN 2.5 ::..
Optimalizované pre Firefox 3.5
800x600